T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI İLE ORTAK YÜRÜTTÜĞÜMÜZ PROJE AÇILIŞI

  • Yazının Tarihi: 26 Aralık 2017
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Değerli Gençler
Bu akşam bu güzel atmosförde sizlerle bir arada olmaktan oldukça mutlu olduğumuz ifade etmek istiyorum. İyiki varsınız.Bu akşam burda toplanmamıza vesile olan “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” Projemizi  ekip arkadaşlarımla birlikte hazırlayıp GSB bakanlığımıza sunduk ve Bakanlığımızda uygun görüp  projemizi onayladı. Sn. Osman Aşkın Bak beye, Genel Müdürümüze ve Daire başkanlarımıza ve proje ekip arkadaşlarıma tek tek tekrar teşekkür ediyorum.
2002 yılında kurulan derneğimiz, kurulduğu günden itibaren aktif çalışmalarıyla bölgemizde göz doldurmuştur. Ülke genelinde ve bölgemizde yaşayan engelli kardeşlerimize elimizden geldiği kadar medikal yardımlar göndererek ve bilgi desteği vererek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Ancak bizim yaptığımız yardımlar ne ilktir, nede son olacağının farkındayız. Dolayısı ile yardım yapmaktan daha ziyade  Akademik eğitimlerle ve sosyal projelerle engelli arkadaşlarımızı vasıflı donanımlı bireyler haline getirerek iş hayatına kazandırmayı hedefliyoruz. Bu projemizin de amacımızda gençlerin engellilerin ve kadınlarımızın iş hayatına atılmalarına vesile olmak.

Derneğimiz 45 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ekibi ve 3.153 aktif üyesi ile hayırda yarışmayı kendisine ilke edinmiştir. Mekanımız çok Küçük fakat yaptığımız işler ve gönlümüz çok büyük ismi gibi Sevi ile Sel olmuş gönüllerde  yer edinmiş bir sivil toplum örgütüyüz.

Projelerimizi kendimiz yazıyoruz kendimiz yönetiyoruz Kısacası kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Kendi yağımızla kavrulup yolumuzda hızla başarı ile gidiyoruz.
Bizler Türk milleti olarak milli duyguları ve insanı duyguları önde olan bir toplumuz.
Ancak Engelli kişilere acımak, duygulanmak  onların hiçbir sorununa çözüm getirmez. Aksine incitir rencide eder. Her engellinin yapabileceği mutlaka bir iş vardır, Onlara iş imkanı vererek kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmalıyız.
Engellilik durumu Allah’ın kişilere bahşetmiş olduğu ciddi bir imtihandır. Aynı zamanda kişinin günahlarının bağışlanmasına da vesiledir. Mevla sevdiği kuluna çok dert verirmiş ki beni hatırlasın. Çok şükür ki bizim dinimizde ve ülkemizde Allah’ın  kişilere vermiş olduğu engel bir lütuf olarak kabul edilmektedir. Oysa Avrupa ülkelerinde ve özellikle batıda engelli insanlar topluma yük olarak görülmektedir ve dışlanmaktadır.Bizim böyle bir derdimiz yok.Yazarımız  Sn. Mustafa Öztürk ne güzel söylemiş “Canda Özür olmaz, Özür bakışlarımızda, engel ise düşüncelerimizdedir”
Engelli Engelsiz, Zengin fakir olmanın hiçbir önemi yoktur.Önemli olan İnsan olabilmektir. Bunun en güzel örneklerini Kur’an-ı Kerim de ve sahabe dönemlerinde görebiliriz. Bu konu Kuranı kerimde Abese Süresi 1. Ayetinde çok net anlatılmaktadır. Günün birinde Hz. Muhammed S.A.V.  efendimizin yanına “Görme Engelli bir ağma gelmiş ve Peygamber efendimiz yüzünü birazcık ekşiterek öteye dönmüş ve Peygamber efendimiz (s.a.v) hiçbir döneminde bu kadar şiddetle uyarılmamıştı. Peygamber efendimiz (sav) bu olaydan sonra engellilere aşırı derecede ilgi göstermiştir. Bu ilginin en güzel örneklerinden biride  Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Yemen valisi olarak Muaz bin Cebel tayin edilmiştir ve unutmayalım ki  Muaz bin Cebel Ortopedik Engelliydi
Kalplerde Merhamet İnanç Vatan millet sevdası olduktan sonra Engelde nedir ki, Görememek mi, Duymamak mı, yoksa yürüyememek mi Hayatı yaşamaya başarılı olmaya engeldir. Hayır bunların hiç biri hayata tutunmaya ve başarılı iş adamı olmaya engel değildir. Ampute Milli takımını gördük. Avrupa şampiyonu oldular bayrağımızı dalgalandırıp bizleri onurlandırdılar.
Buraya kadar hepimizin hassasiyeti taşıdığını ve aynı milli duyguları taşıdığına gönülden inanıyorum.
Şimdi gelelim Projemize; Kadir iyi dinle
“Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projemizin tanıtım videosunu izledik.
Hayati sürdürebilmek için ne lazım oksijen lazım, su lazım peki Dünyevi ihtiyaçlarımızı karşılamak için ne lazım tabi ki de  ekonomik güç yani para lazım.
Bunun içinde ne yapmak lazım çalışmamız lazım. Rahmetli Sakıp ağa ne diyor du çalış çalış çalış. Demek ki kazanmanın tek yolu çalışmak. Öyle Piyango İdda, toto hayallerine kapılmak yok. Aynı zamanda Devlettin vermiş olduğu engelli maaşına veya Kurumlarının yapmış olduğu yardımlara da güvenip yan gelip yatmak yok. Bir bakmışsın bir kanun yönetmenliği değişir maaşın kesilir. Taşıma su ile değirmen dönmez. Kendimiz çalışıp kendimiz üretmeliyiz ve çok çalışıp çok kazanıp bereketini de görelim sefasını da sürelim.
Ancak Engelli bireylere çalışma fırsatı ve imkanı verilmeli. Bu konuda Belediye’lerden  ve özel Sektörden hassasiyet göstermelerini istirham ediyoruz. Herşey kanunla cezayla olmaz elimizi biraz taşın altına koyacağız. Aramızda birbirinden değerli iş adamlarımız var. Size örnek iki iş adamından bahsetmek istiyorum. Biri yakın zamanda ve genç yaşta ebediyete uğurladığımız Merhum Aziz Orman Omsan A.Ş. Yönetim kurulu başkanı ve Rahmetli Derneğimizin de Başkan Vekiliydi. Tesadüf tanışmamız üzerine derneğimize üye yıllar önce üye olmuştu. Uzun yıllar derneğimizde birlikte çalıştık. güzel işlere imza attık. Rahmetlinin herhangi bir engel durumu yoktu maddi durumuda oldukca iyidi. O bir gönül adamıydı ve gönlü hep mütavizilikten ve garibanlardan yanaydı. Lüks mekanlarda restoranlarda yemek yemektense derneğimize gelip bizimle çorba içmeyi tercih ederdi. Allah ganı gani rahmet eylesin. Şuan Aramızda olmasada Ondan bize emanet kalan  Çocukları ve çok değerli Kardeşleri aramızda onlarıda sevgiyle saygı ile bir kez daha selamlıyorum. Diğer değerli iş adamımız şuanda aramızda  Sn. Zeki Bulut bey Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engelli bir kardeşimizi İş hayatına ve topluma nasıl kazandırıldığının canlı örneği ve çok güzel bir hikayesi var. Örnek ve Teşvik etmesi açısından bu güzel hikâyeyi birazdan kendisinden dinleyeceğiz.

Diğer önemli bir konumuzda Erişilebilirlik yani her sağlam vatandaş gibi özgürce istediğiniz yere ulaşabilmek. Engelli kardeşlerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı

ça­lışmalara biraz daha hız verilmeli. Toplu taşıma araçları, Merdivenlerdeki rampalar Caddeler parklar ve iş yerindeki lavoba tuvalet gibi engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği standartlara getirmeyle ilgili önemli çalışmaları Bakanlığımız ve Valiliğimiz Erişebilirsin bünyesinde önemli adımlar attık biraz daha hızlandırmak için ekip arkadaşlarımızla çalışmalar yapıyoruz.

Her şey Kanunlarla cezalarla olmaz demiştik. İnsanı duygularımızla sağduyularımızla sorunlara el atmalıyız. Bir Örnek verecek olursak. Bildiğiniz gibi Ataşehir Kaymakamlığımız 2. Katta ve yıllardır asansörü yoktu. Merdivenlerde bir haylı terliyorduk. Belkide yıllardır sıkıntısı olupta merdivenler yüzünden Kaymakam beyle görüşmeyen  bir çok engelli veya yaşlılarımız vardır. Peki son iki yılda ne oldu ne değişti. İşte burda insanı duygular ön plana çıkıyor Sağolsun Kaymakamımız göreve geldiği günden itibaren bunun büyük bir eksik olduğunu fark etti. Yanına çıktığımızda nefes nefese kaldığımızı gördü ve duruma el atıp  kaymakamlığımıza çok güzel bir asörsör yaptırdı. Kendisine huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Allah böyle insanı duygularla çalışan ve görevini hizmet aşkı ile yerine getiren  devlet büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin.

Programımızda çok güzel bir atmosfer ve maneviyat var. Burdan bunu hissedebiliyorum Sözlerime son verirken mevlam Projemizi hayırlara vesile etsin, birlik beraberliğimizi daim etsin. Tek millet tek bayrak altında hepimiz kardeşiz ve kardeş kalacağız Engelleri birlikte aşacağız.

Bu duygu ve düşüncelerimle hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyor saygılarımı arz ediyorum.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın