Müjde, Engelli ÖTV Limit sınırlamasında ilk adımlar atıldı

  • Yazının Tarihi: 6 Mayıs 2021
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Engelli bireylere otomobil alımı için tanınan ÖTV muafiyeti 2017 yılında bir gazetede çıkan asılsız ve yanlış haber üzerine, 27 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan, 30283 sayılı “Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılarak”  engellilerin araç alımları vergiler dâhil 200.000 TL tutarındaki araçların tavan limit ile sınırlandırılmıştır.

Bu rakam 2021 yılı için tüm vergiler dâhil 330,800 TL’ye ulaşsa da otomobil fiyatlarında 3 yıllık yüksek artış oranı %300 ‘lere tekabül etmektedir. Yani şuanda tavan limit piyasa koşullarında 650,000 Tl civarı olmalıdır.

Mevcut yasa limitleriyle engelli vatandaşlar artık ÖTV muafiyetinden yararlanamaz durumda olup mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu mağduriyete sebep olan sorunlar elbette vardır. Buna en iyi örnek ise ÖTV muafiyetinin %90 kronik yaşlı hasta yakınlarını da kapsadıktan sonra suiistimale açık olmasıdır.

Oysa yasa açık ve nettir. ÖTV muafiyeti yasasının ana teması ekonomik durumu düşük olan engelli bireylerin ulaşım ve erişim kolaylığını sağlamak ve sosyal hayata bağlamak için çıkarılan bir yasadır. Ancak sonrasında yasa kronik hastaları Engelli sayarak ÖTV muafiyet kapsamına almıştır. Hasta yakınları çok geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Türkiye ÖTV muafiyeti ile satılan araçların büyük çoğunluğu ekonomik durumu çok iyi olan iş adamları, doktor, avukat vb. gibi şahısların, Yaşlı hasta anne, baba ve 1. Derecede hasta yakınlarına %90 engelli raporu çıkartarak ÖTV muafiyetinden yararlandıkları tespit edilmiştir.

Bu durum asıl ihtiyaç sahibi engelli araç kullanıcıları mağdur etmiştir. Ağır ortopedik engelli bireyler tekerlekli ve elektrikli sandalye kullandıklarından, SUV veya Carevella Minibüs tipi araçları tercih etmektedirler. Ancak ÖTV araç limit sınırı yasası ile bu araçları almak mümkün değildir.

Uzun zamandır gündemimizde olan ÖTV muafiyetinde kanun değişikliğine gidilmesi için yapmış olduğumuz çalışmaların nihayet meyve vermeye baladı.

 Bu mağduriyetin ortadan kalması için yapmış olduğumu girişimler ve sunmuş olduğumuz öneriler camiamız tarafından desteklenerek kaide değer ilgi görmüştür.

ÖTV Kanun tasarısının düzenlenmesindeki isteğimiz, ortopedik engelli araç kullanıcılarının limit kısıtlamasının kaldırarak eski yasada olduğu gibi 1.6 cc motor hacmi ile sınırlandırılması, %90 ağır engelli araç kullanıcılarının araçları 2.5 cc motor hacmi ile sınırlandırılma düzenlemesi getirilerek mağduriyetin ortadan kaldırılmasıdır.

Aşırı ithalatın önüne geçilmesi için araç alım sayısı bir hayli yüksek olan kronik hasta yakınlarının ayrı bir statüde değerlendirilerek ÖTV muafiyetinden muaf tutulması veya limit kısıtlamasının devamı yönündeki yasa değişikliğinin yapılması hakkında TBMM görevli Milletvekillerimize ve üst düzey Bürokratlarımızla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda nihayet konu Sn. Cumhurbaşkanımıza iletilmiş olup Sn. Cumhurbaşkanımızın olumlu yöndeki tutumu bizleri oldukça mutlu etmiştir.   Bayramdan sonra Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayip ERDOĞAN tarafından açıklama yapması beklenilmektedir.

 Sn. Cumhurbaşkanımızla yapılmış olan görüşmede bir diğer önemli konu ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok geniş bir kitleye hitap ettiğinden dolayı, engellilerle ilgili, çalışmalarda etkili olmadığı gerçeği bir kez daha altı çizilerek ifade edilmiştir.

Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi engelli bireyler, yardım ve sosyal desteklerle değil, kanun ve yasalarla güvence altına alınmalıdır. Bu kanunların düzenlemesinde mutlak süretle işin ehli engelli bürokratlar olmalıdır. Bürokraside engelli bireyler yok denilecek kadar az olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Eşit anayasal haklara sahip olmamız ve bu sorunların çözümü için T.C. Bakanlar Kurulunda mutlak suretle 10 milyon engelliyi temsilen Engelli bir Bakan ve Engelliler bakanlığına yer verilmelidir.

  Ülkemizin bu gün ki konumu buna çok müsaittir. Aynı zamanda Engelli bir Vali, Rektör Dekan vb. makamlarda engellileri bireyleri görmeyi arzu etmekteyiz. Bu atamaların önünde herhangi bir kanuni engel yoktur. 

Komşumuz Fransa da Engelli Bakan varsa bizde neden olmasın. Nüfus olarak Fransa’dan 16 milyon fazlayız ve çok daha güçlüyüz.

 Hep birlikte huzurlu barış içinde yaşamak istiyorsak eşitlik ilkelerini ve anayasal haklarımızı göz önünde bulundurmalıyız.

Ümit  ediyoruz ki bayram sonrası Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan güzel haberlerle bizleri müjdeler ve yeni kabinede  engelli bir bakanımıza yer vererek ve Engelliler Bakanlığı Kurarak Türkiye de bir ilki gerçekleştirerek, 10 milyon engelli vatandaşın derdine derman, yoluna kervan olur.

ÖTV muafiyetinde oluşan milyonlarca engelli vatandaşın mağduriyetinin  giderilmesi ve Engelli bireylerin hak ettikleri sosyal hayata kavuşmalarını arzu etmekteyiz. Bu duygu  ve düşüncelerle alınacak olan kararların Ülkemize  ve camiamıza  hayırlar  getirmesini  temenni ediyor, yaklaşan Mübarek Ramazan Bayramınızı içtenlikle tebrik ediyorum.
Saygılarımla…

                                                                                                                   Fahri KOL

                                                                                                SSD Genel Başkanı

Bir Yorum Yazın