“Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım”

  • Yazının Tarihi: 17 Ağustos 2021
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Değerli Gönül Dostlarımız

         Derneğimiz 2002 yılında İstanbul Kadıköy İlçesinde T.C. İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği Dernekler Müdürlüğü 5253 sayılı kanununa göre 34107102/2002 Sicil numarasıyla kurulmuştur. Genel merkezi İstanbul Ataşehir ilçesinde bulun SSED Derneği 4.700 aktif üyesiyle Türkiye genelinde önemli hizmetler vermektedir. Kuruluşundan itibaren Engelli bireylerin yaşadığı zorluklarla yakından ilgilenip, Kamu alanlarının engelsiz erişime kavuşturulması ve Engellilerin haklarının güçlendirilmesi ile ilgili önemli çalışmalarda bulunup, TBMM ne birçok kanun önerisinde bulunmuş olup, olumsuz kanunlara yön verip, olumlu olanlara da destek olmuştur.

        Aynı zamanda Engelli bireylerin sosyal hayatta tutunmaları için Eğitimlerine destek olup T.C. Gençlik Spor Bakanlığı, T.C. Kalkınma Bakanlığı ve İŞKUR gibi Devlet kuruluşlarıyla ciddi projeleri başarıyla bitirmiştir. Engelli ve engelsiz gençleri mesleki akademik eğitimler verip istihdam alanlarını genişletmektedir. Sosyal aktivitelereler bireyleri kaynaştırıp sosyal hayata adapte etmeye ve topluma kazandırmaya çalışmaktadır. Engelli Öğrencilerin Eğitimine destek olmakla beraber engelli ve engelsiz bireyleri hayata kazandırmak için T.C. Gençlik Spor Bakanlığı ile “Engelsiz Yaşam, Kolay İstihdam”,” Sanatla Gelişen Girişimci Kalpler” vb. gibi İstihdam odaklı sosyal projeler gerçekleştirmiştir. Sevgi Seli Derneği 2002 yılından itibaren amacına ve vizyonuna uygun hizmetler vermektedir. Ülke çapında yardım faaliyetleri sürdürerek, birçok engelli bireye yardım elini uzatmaktadır. Birçok sosyal projelere imza atmış olsak ta, Sosyal yardımlar ve medikal yardımlar yapmış olsakta, yine de yeterli olmadığımızı ve daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. 2020 yılındaki hedefimiz bu yardım ağını daha da genişleterek Anadolu’nun en ücra köşesinde yaşayan engelli bireylere yardım elimizi uzatarak, onları hayata ve topluma kazandırmak için yeni projeler geliştirmektedir.

         Bunlardan biriside  “Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım” projesidir.

Toplum olarak özel gereksimli bireylerimize daha çok destek verebilmemiz için “Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım”   Projemizi hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda geri dönüşeme kazandıracağımız tekstil ürünleri milli sermayeye dönüşeceği gibi çevre ve doğa temizliğine de destek olacağına inanmaktayız. Sizlerin de desteğiyle geri dönüşüm projemiz pilot bölge olarak seçtiğimiz Beylikdüzü ilçemizde başlatıyoruz.

Destekleriniz için teşekkür ederiz.

PROJE ÖZETİ

“Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım”

Dünyayı daha yaşanır bir yer kılabilmek ve eşit haklara sahip olabilmek için herkesin üzerine düşen görevler vardır. Doğayı korumak çevre kirliliğini önlemek ve milli sermayeyi geri dönüşüme kazandırmak için elimizi taşın altına koyması gerekmektedir. Eğer sırtınıza bir Süpermen gömleği geçirip Ülkemizde yaşayan milyonlarca dezavantajlı bireyleri kurtaracak kadar iddialı değilseniz, o gömleği geri dönüşüm kumbaramıza bırakarak geleceğimiz için çok önemli bir katkıda bulunabilirsiniz. Eski kıyafetlerinizi Çöpe atmak yerine geri dönüşüme kazandırmak uzun vadede milli sermayenin geri dönüşüme kazandırılmasının ne kadar katkı sağlayacağını net olarak göreceksiniz ve projemizin çok faydalı olacağına hak vereceksiniz.

“Çöpe atılan tekstil ürünleri %93’e kadar geri dönüştürülerek, ham maddeye çevrilebilir. Burada da amaç, çöpe atmak yerine kullanılamayacak durumdaki tekstil ürünleriyle doğal döngüyü ve faydalı bir hizmete yarar sağlamayabilmektir”

 Ülkemizde 6.5 Milyon Engelli bireyin yaşadığı ve büyük çoğunluğunun maddi imkânlarının kısıtlı olduğu TÜBİTAK tarafından tespit edilmiştir. Engelli üyelerimiz iş alanları kısıtlı olduğundan iş bulma imkânları ve istihdam sağlamaları çok azdır. Maddi zorluk içerisinde eğitim hayatında birçok zorluklarla baş başa kalmaktadırlar. Dolayısıyla eğitim giderlerini ve olmazsa olmazı olan hatta bedenlerinin bir parçası olan medikal cihaz ihtiyaçlarını da maalesef karşılayamamaktadırlar

          Üyelerimizin Medikal cihaz talepleri bir hayli fazla olup derneğimizce (Elektrikli Sandalye, Manüel Sandalye, Protez vb) cihazlar bağış olarak verilmektedir. Aynı zamanda Üniversitelerle Çalıştay ve Sempozyum panel toplantıları düzenleyerek engelli bireyleri ve aileleri bilinçlendirilmektedir. Bunun yanında sosyal aktivite olarak Piknik, Gezi ve Yaz Kampı gibi, motive programlarıyla da engelli arkadaşlarımızı sosyal hayata adapte etmekteyiz. Ancak yine de yeterli olmadığımızı ve daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Toplum olarak özel gereksimli bireylerimize daha çok destek verebilmemiz için “Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım”   Projemizi hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda geri dönüşeme kazandıracağımız tekstil ürünleri milli sermayeye dönüşeceği gibi çevre ve doğa temizliğine de destek olacaktır.

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bizler Türk toplumu olarak duyarlı ve yardım sever bir milletiz. Ancak bazen kendimize sorarız ben ne yapabilirim ki?

Böylesine önemli ve hassas konuda, engelli bireylere yardım etmek istesek te bazen zamanımız olmadığımızdan bazende maddi imkânsızlıklarımızdan ötürü yardım edeme imkânımız pek olmuyor, ben ne yapabilirim’ diye düşünüyorsanız işte cevabı.

Gardırobunuzun kapağını kapatmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

Her şey çok dağınık olduğu için hâlâ giyecek bir şey bulamıyor musunuz?

Yapılacak ilk iş, gardırobunuzun etrafındaki alanı temizlemek ve içindeki tüm giysileri bu alana dökerek bir durum değerlendirmesi yapmak olmalı. Sonra elinize aldığınız kıyafete bakıp şu soruları sorabilirsiniz;

Onu son altı ayda hiç kullandınız mı? 

Yırtık mı, lekeli mi ya da çok mu yıpranmış?

Üzerinize oluyor mu?

Tadilat için bir terziye mi ihtiyacı var?

Onu sevdiğiniz üç farklı kıyafetle giyebilir misiniz?

Bu kadar çok sayıda olmasına gerçekten ihtiyaç duyuyor musunuz? (Örn. Kimse 15 tane siyah tişörte gerek duymaz.)

Yoksa onu “ne olur, ne olmaz” diye mi tutmak istiyorsunuz?

Tüm bu sorulara ’dürüst’ bir şekilde cevap verdikten sonra bir daha hiçbir zaman kullanmayacağınıza karar verdiğiniz giysilerinizden kurtulun! Ama modanın çöpe gitmesine de izin vermeyin. Belki de bazılarını özel parçalar olarak satabilir ya da bölgenizdeki bir yardım kuruluşuna (veya küçük kız kardeşinize) verebilirsiniz. Ve geri kalan her şeyi getirin ve geri dönüşüm kumbaramıza atarak birçok engelli bireye eğitim ve medikal cihaz desteğinde bulunmuş olacaksınız.

  Aynı zamanda geri dönüşüm yaparak çevrenin ve doğan kaynakların korunmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

         Bu anlamda giyinilmeyen eski elbiselerinizi kendi isteğiniz doğrultusunda tekstil kumbaramıza atarak birçok engeli bireye yaşama umudu olarak, “Geri Dönüşüme Destek Olalım, Engellileri Aşalım” projemize destek olmanızı bekliyoruz. Geri dönüşüm kumbaramızın koyulması ve site sakinlerinin kendi istekleri doğrultusunda kullanmadıkları eski, elbise, ayakkabı vb. tekstil ürünlerinin kumbaramıza atılmasıyla birlikte tekstil ürünleri geri dönüşüme kazandırılarak derneğimize bağış sağlanmasını ve binlerce engelli kardeşimize sizlerin desteğiyle umut olmayı hedeflemekteyiz.

          Kumbaralarımız aracılığıyla geri dönüşüme kazandırılacak tekstil ürünlerinin miktarı ve geri dönüşüm bağışları düzenli olarak derneğimizin resmi web sitesi www.ssed.org.tr adresinde duyuru olarak yayınlanacaktır. Elde edilen gelirlerle engelli bireylere yapılacak olan yardımlar Kumbara konulan Site ismiyle birlikte web sitesi sayfamızda yayınlanacaktır. Projemize vermiş olduğunuz desteklerden ötürü teşekkür deriz.

Bir Yorum Yazın